НАШАТА КОМПАНИЯ
„...Винарна Сухиндол, основана през 1909 година и една от най-старите в страната, е винарната образец на България и показва забележителен динамизъм през последните години … и през всяка от тях ставахме свидетели на създаването на нови вина от най-висока класа…”
(из книгата WINE на André Dominé)
За милиони ценители на вино в десетки държави по целия свят името ЛОВИКО СУХИНДОЛ е свързано с техния първи досег и откриване на магията на българските вина.
От самото си основаване през далечната 1909 година винарна ЛОВИКО СУХИНДОЛ се е превърнала в една от основните движещи сили на българската винарска промишленост и остава такава и до днес. Благодарение на нейните усилия и качество е направен пробивът към световните пазари за българските високачествени вина. Като един от водещите износители, с история на износа от 1914 година насам в над 40 държави на 5 континента, винарната изнася над 4 милиона бутилки бели и червени вина годишно. Специализирана е в производството на вина от сортовете Каберне Совиньон, Мерло, Шардоне, Мавруд, Сира, Каберне Фран, Мускат, Совиньон Блан и други, както и от емблематичния местен сорт Гъмза. ЛОВИКО СУХИНДОЛ отглежда около 3000 декара собствени лозя, а също така договаря закупуване на грозде от множество традиционни местни лозари, с което подпомага икономиката на региона и изпълнява отговорността си към обществото.
Работейки по специфични проекти, през последните няколко години ЛОВИКО СУХИНДОЛ възстанови старите сухиндолски традиции за производство на висококачествени бутикови вина чрез съчетаването им със специални новаторски способи. В своята дълга история винарната е спечелила стотици престижни отличия и награди от специализирани световни изложения. След над 100 години традиции и опит, нашата цел продължава да бъде създаването на превъзходни нови стилове и качество на вината, запазвайки едновременно с това уникалността и комплексния характер на българското вино за следващите поколения.
ИСТОРИЯ И ТРАДИЦИИ
От древни времена регионът около Сухиндол пази исторически документи и паметници за отглеждане на грозде и производство на вино.
Винарна ЛОВИКО СУХИНДОЛ е пряк наследник на най-старата лозаро-винарска кооперация на Балканите. В далечната 1909 година основателят на избата Марко Вачков обединил местните лозари, винари и техните семейства. Целта била да създадат изба, в която да започне производство на вино по най-модерните винопроизводителни практики за онова време. По своята същност на сдружение, със своите избени помещения и опитни лозови насаждения, тя е най-старата в България и на Балканския полуостров и е уникална за страната ни чак до края на 20-те години на XX век. Самият Марко Вачков имал познания по енология, лозарство и инженерни науки, придобити в България и Франция. Под негово ръководство кооперацията се разрастнала и се превърнала във водещия български производител през 20-те и 30-те години на ХХ век. През 1952 г. следва национализация на избата, активите и лозята й. През следващите десетилетия са инвестирани нови средства в технологично обновление, създаване на нови лозя и пазарна политика. През периода 1991-1992 винарната е приватизирана и продължава дейността и развитието си като независима компания
Днес винарната е водещо име в българската винопроизводителна индустрия. Модерните методи на винифициране, съчетани с над един век на традиции и опит, гарантират създаването на вина с истински български характер и качество.
БИЗНЕС ОБЩНОСТ
ЛОВИКО СУХИНДОЛ е част от изключително важна за икономиката на България група от компании и организации, която обединява десетки от най-модерните и значими предприятия в българската стратегическа промишленост, транспорта, хранително-вкусовата индустрия, а така също и редица финансови и застрахователни институции. Това позволява на компаниите в нашата бизнес общност да прилагат единна политика и практика по отношение на стратегиите за финансиране, застраховане, планиране, развитие, обновление и маркетинг, чрез които да запазват и разширяват своята водеща позиция в тези области в България.
Работейки в тясно сътрудничество със своите колеги от нашата огромна бизнес общност, ние получаваме възможност да създадем и ползваме единна платформа по отношение на доставката на суровини, достъпа до финансиране и ноу-хау, контрола върху разходите и създаването на дистрибуционни мрежи за обхващането на националния и международния пазар. Всички наши бизнес решения и икономически практики имат една обща и приоритетна цел – да поощряват и развиват българската икономика и да бъдат в полза на обществото и българските производители.
ОТЛИЧИЯ И НАГРАДИ
През 2009 ЛОВИКО СУХИНДОЛ отбеляза официално 100 години от своето основаване. В дългата си история винарната е печелила стотици престижни награди, медали и дипломи от международни винарски форуми и изложения в България и света – признание за великолепното качество на вината и за уменията на поколения енолози и майстори винари. Компанията е 7-кратен носител на най-високото професионално отличие в България – Златния ритон. Последният от тях ни бе присъден на ВИНАРИЯ 2009 (Пловдив) в категорията „Червени вина от стари реколти” за Lovico 100 Cabernet Sauvignon 2007.
ТЕРОАР
В стремежа си да създаваме отлични вина, ние комбинираме почвените условия със специфичния микроклимат в региона и произвеждаме едно от най-доброто грозде в България.
ЛОВИКО СУХИНДОЛ стопанисва около 300 хектара собствени лозя в региона на Сухиндол, разположени северно от Предбалкана в южната част на Дунавската равнина. Релефът е равнинно-хълмист-платформен, със слабо издигната полифациална повърхност. Лозовите масиви заемат склонови участъци с южно, югоизточно и източно изложение с наклон от 2 до 6 градуса и надморска височина от 230 до 350 метра.
Геоложката основа на землищата е съставена от долнокредни и глинести мергели. Почвообразуващите материали са карбонатни, песъкливо-глинести и глинести отложения. Почвената покривка се състои от силно и слабо излужени черноземи, слабо еродирани, леко глинести.
Температурните характеристики на почвата и въздуха са сред най-значимите предимства на Сухиндол по отношение на лозарството. Според своя климат регионът спада към европейската континентална климатична зона на територията на България; и по-специално – към климатичния регион на Дунавската хълмиста равнина. Най-топлите месеци са юли и август, а най-студено е през януари.
Основните валежи падат в края на пролетта и началото на лятото (май-юни-юли). Общото количество годишни валежи е 611 мм/м2 и е изключително подходящо за лозарство. От агроклиматична гледна точка лозовите масиви попадат в умерено горещия температурен подпояс (от 3700°С до 4100°C годишно) със засушлива зона на овлажняване. Температурната сума за периода с температура над 10°С е общо 3775°С.