Две вълни от рекордни температури през лятото на 2019 г. засилват негативните тенденции в Европа, що се касае производството на основни култури. В частност вече е понижена прогнозата за реколтата от ранни зърнени култури и е възможно понижаване на прогнозата за царевицата, информира propozitsiya.com, позовавайки се на Укринформ.
Горещото време през това лято като цяло засилва негативните тенденции от есента на 2019 г., когато поради лошо време в Европа в частност намалява посевите със зимна рапица – засетите площи се оказаха най-малките за последното десетилетие. Освен това жегата намалява количеството на зърното от ранните култури. Еврокомисията вече понижи прогнозата си за реколтата от пшеница, ечемик и рапица.
Високите температури в момента също може да повлияят на реколтата от царевица, доколкото в повечето страни в ЕС тя е във фаза цъфтене. Екстремно високите температури понижават способността за опрашване, намаляват времето на цъфтеж и провокират понижаване на количеството на зърното. Възможно е и частично увреждане на кочаните. Поради това, макар анализатори да дават стабилна прогноза за реколтата от царевица, не е изключено към есента тя също да бъде понижена, казва експертът Николай Сирота.
Трябва да се отбележи, че ЕС е един от най-големите в света потребители на пшеница, царевица, рапица, рапично масло и други видове земеделска продукция.
Съкращаването на производството може не само да повлияе съществено на цените на световния пазар, но и да създаде благоприятни експортни перспективни, преди всичко за страните от Черноморския регион, където климатичните условия помагат за постигането на едни от най-високите реколти от зърнени култури през последните години.
Източник: agri.bg