Управителният съвет на Държавния фонд „Земеделие“ (ДФЗ) разпредели на заседание днес средства за земеделски стопани. УС на ДФЗ е одобрил финансов ресурс от 3,6 млн. лева за 2019 г. по схемата „Помощ за инвестиции в материални активи в земеделски стопанства, свързани с първично производство на растениевъдна земеделска продукция“, съобщават от фонда.
Новата държавна помощ е била одобрена от Европейската комисия на 1 април. Срокът ѝ на действие е до 31 декември 2020 г. Нотифицираният максимален бюджет по схемата за периода, в който ще се прилага, е до 7,2 млн. лева. Половината от тях, в размер на 3 600 000 лева, се разпределят за тази година. Схемата е разработена по предложение на браншовите организации в сектор „Плодове и зеленчуци“.
Финансовата подкрепа ще покрие част от разходите за машини, оборудване и линии за подготовка, охлаждане и съхранение на първична земеделска продукция – до 50 на сто от разходите за инвестиции, но не повече от 120 хил. лева. Предстои да бъдат утвърдени указания по схемата, след което ще бъде отворен и прием за кандидатстване.
УС на ДФЗ е утвърдил финансов ресурс в размер до 800 000 лв. за предоставяне на помощ de minimis на земеделските стопани-животновъди, отглеждащи специализирани месодайни крави под селекционен контрол. На подпомагане подлежат допустимите животни по схемата за месодайни крави под селекционен контрол за 2018 г. от породите Абердин-ангус, Лимузин, Херефорд, Симентал, Галоуей, Обрак, Шароле. Определеният норматив за подпомагане е в размер на до 80 лв. за едно животно.
Предстои ДФЗ, съвместно с МЗХГ, да изготви указания за предоставяне на помощта. Увеличен с 350 лева за хектар е максималният размер на подпомагането по схемата „Помощ за компенсиране разходите на земеделски стопани, свързани с изпълнение на мерки по „Национална програма от мерки за контрол на почвени неприятели по картофите от сем. Телени червеи (Elateridae)“ за 2019 г. Така финансовата подкрепа нараства от до 500 лв./ха – на до 850 лв./ха.
Производителите на картофи кандидатстват за помощта до 15 май 2019 г. Заявления по схемата се приемат в областните дирекции на ДФЗ. До 31 май земеделските стопани трябва да представят отчетни документи за извършените дейности по третиране на картофените насаждения. Крайният срок за изплащане на субсидиите е 21 юни. Финансов ресурс в размер до 81 милиона лева по схемата за преходна национална помощ за тютюн за 2018 г. е утвърдил още Управителният съвет. Средствата за подпомагане на тютюнопроизводителите са предвидени в бюджета за тази година на Фонд „Земеделие“, като размера на подпомагането е с пет процента по-малко спрямо предходната кампания.