Химията властно тържествува сред житата и царевиците, сред овощните и зеленчуковите градини, на полето и в оранжериите. Но на всеки е ясно, че препаратите за растителна защита не са напълно безвредни. Затова особено в личното стопанство би трябвало да се ограничи тяхната употреба. Винаги, когато може, добре би било да опитате други начини за борба с болестите и неприятелите. Предлагаме ви срещу вредните насекоми да използвате прахове, отвари и настойки от някои културни и диви растения.
Растенията събирайте в сухо време и в определена фаза от развитието им. Те трябва да са здрави и чисти от примеси. Сушете ги под навес или в проветриви помещения и тавани. Преди това ги разстелете на тънък пласт или ги окачете на опънати въжета. Колкото по-бързо изсъхнат, толкова по-голямо количество активно вещество се запазва в тях. В никакъв случай не допускайте да се намокрят и запарят. Изсушените растения съхранявайте в чували със съответни етикети. Най-добре е да ги смелите непосредствено преди употребата. За да се получи по-голям ефект от прилагането на праха, той трябва да е фин. Желателно е да го пресеете през сито, което има 3600 отвора на 1 кв.см.
Когато варите растителната суровина, доливайте вода до първоначалното ниво. Отварите запазват токсичността си до два и повече месеца, ако ги поставите в херметически съдове и ги съхранявате в прохладни и тъмни помещения. Може да ги приготвите по-концентрирани, а преди употреба да ги разредите. Ако към отварите и настойките ще прибавяте сапун, предварително го настържете и разтворете в гореща вода.
Не забравяйте, че действащите инсектицидно растения в една или друга степен са отровни. Затова, след като завършите да работите с тях, измийте ръцете си със сапун. Когато мелите прах и прашите с него, слагайте маска на устата и носа и очила на очите. Не пушете, не пийте и не яжте по време на работа. Дръжте праховете, настойките и отваряте в помещения, където нямат достъп деца, животни и птици. Спазвайте карантинния срок – 15 дни от третирането.
Чемерика
Използвайте настойка от чемерика срещу ябълковия молец, пръстенотворката, зелената ябълкова листна въшка и бялата зелева пеперуда. Особено ценна е чемериката за това, че може да се прилага в периода на узряването на плодовете срещу излюпващите се гъсеници на ябълковия плодов червей, когато е опасно да се употребяват други препарати. През пролетта и есента съберете коренища, а през пролетта – и цели растения, докато все още не са се напълно разлистили (листата се виждат като зелени конусчета). Преди да изсушите коренищата, почистете ги добре и ги раздробете. Настойката пригответе, като в 10 л вода накиснете за 48 часа 1 кг свежи растения, 500 г полусуха и 200 г суха маса.
Черен блян (попадийка) и татул
Откъснете цели растения в началото на цъфтежа. Един килограм от тях, изсушени и ситно нарязани, или 500 г фин прах залейте с 10 л вода. Оставете да престоят така 12 часа. След това прецедете и преди да пръскате, добавете по 40 г сапун на 10 л от настойката. Тази настойка е ефикасна срещу листни въшки, листни бълхи и паяжинообразуващи акари. Отвара от 3 кг свеж блян, варен 2,5 часа в 4 л вода в емайлиран съд, охладена, прецедена и долята с вода до 10 л, действа срещу различните видове листогризещи гъсеници.
Обикновен пелин
Варете 1 кг добре просушена надземна маса в 4 л вода 15 мин. Изстудете отварата, прецедете а и я долейте с вода до 10 л. Но преди да сторите това, ако искате да засилите действието й, към нея сложете настойка от сух кокоши тор (накиснете 1 кг от него за 2 денонощия в 4 л вода). Само два пъти (през 7 дни) е необходимо да пръскате с тази смес, за да унищожите почти всички листогризещи гъсеници.
Бял равнец
Събирайте го в началото на цъфтежа. Откъсвайте цялата надземна част заедно е розетката от листа. Вземете 800 г добре изсушени растения и ги попарете с вряла вода. След това долейте до 10 л и оставете да престои настойката 48 часа. За отвара съотношението на водата и сухите растения е същото. Варете 30 мин. Преди да пръскате, прибавете 20 г сапун. Отварата и настойката са подходящи за борба срещу листните въшки и бълхи, срещу трипсовете и паяжинообразуващите акари.
Тютюн
Използвайте листата, стъблата и отпадъците, получавани при отглеждането и преработката на тютюн (колтуци, съцветия, парчета от листа). От тях пригответе настойка. Стрийте 400 г суха маса и я накиснете 18 часа в 10 л вода. Прецедете я и изстискайте добре течността от суровината. За отвара са ви необходими същите количества вода и тютюн, който отначало накиснете за 24 часа, а след това варете 2 часа. Настойката и отварата налейте в херметически затворени стъклени съдове и съхранявайте в прохладно и тъмно помещение. Преди да работите с тях, прибавете 10 л вода и 80 г сапун. Употребявайте ги за борба срещу листните въшки, бълхите и осите, срещу трипсовете, младите гъсеници на листозавивачките, гъсениците на зелевия молец. Фин прах от тютюн е подходящ за прашене на зеленчуковите култури срещу земните бълхи, а също така и за задимяване на парници и оранжерии срещу листни въшки, трипсове и белокрилка (10 г на 1 куб. м).
Домат
От зелените части напрахте отвара. Накиснете 4 кг зелена маса в 10 л вода 4 часа. След това варете на слаб огън 2 часа. Оставете отварата да изстине и я прецедете. При приготвяне на работния разтвор вземете 3 л от нея я добавете 10 л вода и 40 г сапун. Пръскайте срещу листогризещите гъсеници и ябълковия плодов червей.
Лютив пипер
Един килограм разрязани на две чушки варете 1 час в 10 л вода в затворен емайлиран съд. Оставете да киснат 48 часа. След това ги разтрийте добре и прецедете. Налейте в бутилки, които запушете и съхранявайте в тъмно и прохладно помещение. Преди да пръскате, разредете 125 куб. см от концентрата с 10 л вода и сложете 40 г сапун. С този разтвор може да унищожите бълхите, открито живеещите дребни гъсеници и голите охлюви. Срещу тези неприятели използвайте и настойка – 1 кг сурови или 0,5 кг сухи чушки накиснете в 10 л вода за 2 денонощия.
Източник: agri.bg