Скъпи приятели на лова и природата,
фирма BULGARIAN HUNT SERVICE е основана на 02.03.2000 година. Аз лично придружавам ловци в България от ноември 1993 година. От тогава непрекъснато съм на път заедно с тях. На базата на дългогодишния ми опит с организацията и пълното обслужване на ловните пътувания съм поел и тази голяма отговорност, защото за мен доволните клиенти са най-голямото удовлетворение, но и задължение.
За Вас и с Вас пътувахме вече до доста нови дестинации по света. Тествахме нови райони, проведохме разговори с професионалните водачи и ръководствата, сключихме договори. Резултат от това са ловни програми с перфектна организация, много високи шансове за успех и обслужване каквото сте свикнали да очаквате от нас. Затова Ви предлагаме експертната си помощ при цялостното планиране на пътуването. За нас е важно не само успехът Ви в лова, но и да се насладите изцяло на една нова, позната или непозната дестинация.
В страната отдавна вече няма тайни за скромния ни екип. Затова и винаги ще можете да намерите тук актуална информация както за многообразието и разпределението на популациите на различните видове дивеч в различните части на България, така и за цялостната организация на ловното дело в България. Малка България е известна по света с качествените си трофеи. Въпреки многото финансови проблеми все още има много отлични стопанства в страната ни и може да бъде организиран лов напълно според индивидуалните Ви желания.
Като сериозна и професионална ловна фирма ние заставаме напълно зад офертите и услугите си. Това се изразява наред с непрекъснатото проучване и контрол на нашите стонапства и партньори и в договора с Вас, където отговаряме на 100% при всякакви проблеми.
Доверете се на нашия опит и няма да бъдете разочаровани. Ще се радваме да ви приветстваме на лов с нас както в България, така и по света.
С пожелания за много ловни успехи и на слука!
Ваш Константин Коцев!
БЛАГОРОДЕН ЕЛЕН
CERVUS ELAPHUS L.
България е страна №1 в лова на Благороден елен!
Много добрата популация на този вид и многото надеждната ловна организация се грижат почти всички ловци да се завръщат у дома щастливи след успешен лов. През последните години всичките ни клиенти успяха да отстрелят по един или дори два благородни елена и трофеите в много от случаите тежаха над десет кг. Това е и причината много хора да мислят, че ловът на благороден елен е скъп. Точно обратното. У нас имаме най-ниските такси за отстрел в целия Източен блок, особено в категория от пет до дванадесет кг. Именно това са елените, които ловуваме – от пет до осем кг в планинските ловни стопанства и седем до дванадесет кг в равнините в Североизточна България.
Дебненето по време на брачния период е едно истинско преживяване за ловеца. Много успешен е и зимният лов на благороден елен от чакало.
ЕЛЕН-ЛОПАТАР
CERVUS DAMA L.
Лопатарът не е основен вид дивеч у нас, но в някои ловни стопанства се ловува много успешно. Естествената среда в тях и благоприятните климатични условия обуславят доброто развитие на лопатарите в България. Много ловци вече са се убедили, че брачния им период е много силно въздействащо преживяване и носи истинско удовлетворение. Най-добре е да изберете датата така, че да е в периода от 10.10 до 25.10. Мъжкарите реват целя ден, без да спират и са непрекъснато в движение. Големи трофеи обаче не трябва да се очакват. Средното им тегло възлиза на три кг. В някои ловни стопанства (например Воден) се ловува успешно и на лопатари с тегло на трофея над четири кг.
ДИВА СВИНЯ
SUS SCROFA L.
От над двадесет години България се приема за дестинация Nr.1 в цяла Европа и за лов на големи трофейни глигани. Индивидуалният лов на глиган е много успешен. Много от стопанствата имат подходящи добре оборудвани закрити чакала, където може да се чака и по-дълго време дори цяла нощ ако се налага. Зимното дебнене по време на брачни период (ноември и декември) също дава добри резултати. Популацията е много добра и с изключителни трофейни заложби. Ежедневие е да се отстрелват глигани с дължина на бивните от над двадесет и два см. Освен това в никоя друга европейска страна няма толкова едри и тежки глигани, каквито има у нас. Такива екземпляри са подарък от българската природа. Големият дял широколистни гори, ловните стопанства с големи площи и меката зима са добрите предпоставки за това.
В избрани стопанства организираме също и отлични гонки. Събираме се обикновено за уикенда. На ден се организират от три до пет гонки, в зависимост от теренните условия. Информирайте се за датите и стопанствата където ще организираме гонки и събираме група!
МУФЛОН
OVIS MUSIMON PALL.
Преди десетилетия муфлонът се разселва в България от Централна Европа и тук за радост се приспособява отлично и развива добра популация. Обикновено популациите са в планините. Често муфлоните се държат в ловни ограждения . В някои стопанства в Родопите и Стара планина обаче ловуваме и на свободни територии.
Най-доброто време за лов е през ноември по време на брачния период и през зимата, когато има сняг. Тогава муфлонът е по-активен и по-лесен за откриване.
Борбите през брачния период са неповторимо преживяване. За препоръчване е комбинация с лов на глигани от чакало. Средната дължина на трофеите е около 75-80 см. Ние обаче имаме няколко стопанства, където се срещат муфлони с дължина на рогата от над 85 см, както и муфлони за селекция (60 – 65 см).
ДИВА КОЗА
RUPICAPRA RUPICAPRA L.
В България дивата коза обитава високите планини със субалпийски характер. В Родопите и Стара планина има не много големи, но здрави популации, които обещават много добри трофеи. Българската дива коза често е с по-слаб трофей в сравнение от останалата част от Балканите. Средната големина възлиза на 90 – 100 CIC (за женска) и 95 – 105 CIC (за мъжки). Най-доброто време за лов е през октомври за женски и през декември за мъжки.
Интересен факт е, че у нас ловът на козела е разрешен и през пролетта от 10 април до 10 май. Това означава, че през април и началото на май ловците могат да ловуват в планининските ни стопанства едновременно див козел, мечка, муфлон, глиган, глухар и сръндак.
КАФЯВА МЕЧКА
URSUS ARCTOS L.
От гледна точка на ловците наличността на мечки в България е много добра. Кафявата мечка обаче е разпространена само в определени планински райони и малко стопанства имат разрешения за отстрел (лицензи). Това е и причината стопанствата да се опитват да продават само големи трофеи с около и над 400 CIC. При добра подготовка ловът е сигурен. Най-често се ловува на захранка или на мърша. Най-доброто време за лов е през пролетта, когато мечките са много активни в търсене на храна, за да натрупат отново тегло след зимния сън. Тогава шансовете за отстрел са почти 100 %. През есента ловът продължава до края на ноември, след което мечките обикновено заспиват.
ГЛУХАР
TETRAO UROGALLUS L.
Ловът на глухари в у нас може да се определи като почти 100% сигурен. Най-голяма е популацията в Родопите, но се срещат също така и в някои стопанства в Пирин, Рила и Стара планина. С лицензи за отстрел все пак разполагат само някои от Родопските ни стопанства. Времето за лов е късо – тридесет дни през периода на токуването. За разлика от други държави, като например Русия и Скандинавските страни, този вид лов е относително по-скъп в България. Ловец, който не иска непременно да нощува на палатка в Русия, а търси комфорт, е направил правилния избор с България. Нашите глухари имат и относително по-голямо телесно тегло най-често от четири до пет кг. Много си заслужава да опитате и комбинацията с лов на сръндаци в началото на май.