Земеделски производител “Ивелин Спасов” е специализиран в производството на кайсии, обработва 350 дка трайни насаждения кайсии. Предстой засаждане на 60 дка сливи. Масивите се намират в област Силистра, с. Поляна и с. Суходол. Спесифични сортове – ранна кишиневска, унгарка, мъркулещи, силистренска компотна, роксана. Фирмата се занимава както с производство на плодове , така и с търговия в цялата страна и чужбина.
За първи път в България ЗП ‘Ивелин Спасов’ прави износ на наша Българска кайсия в чужбина за прясна консумация в страни като Румъния, Австрия , Гърция и Италия. Началото на етапа на прибиране на продукцията започва от началото на юни до края на юли – средата на август, в зависимост от температурните особености. Фирмата дава работа на население от четири села, като на ден достига до 150 човека. Продукцията е най-качествената в региона, за която се грижат агрономи и механизатори.
СОРТОВЕ КАЙСИИ:
Име на сорта: Албена
Произход: Получен е чрез кръстосване на Силистренска кайсия x Краснощеки в Опитната станция по кайсията – Силистра. Утвърден е през 1973г. Основен стандартен сорт.
Aгробиологична характеристика: Дървото е умеренорастящо, с прибрана, обратнопирамидална корона. Цъфтежът е средно късен. Плододава изобилно. Сортът е средно чувствителен на ранно кафяво гниене и бактериална сачмянка. Студоустойчивостта му е над средната. Плодовете узряват през второто десетдневие на юли, около 5 дни след Унгарска кайсия. При презряване не окапват. Подходящи са за механизирано прибиране. Те са много едри, със средно тегло 55g., кълбовидни. леко сплеснати отстрани и слабо изтеглени към върха. Коремният шев е във вид на бразда, която при основата е по-дълбока. Плодовият връх е слабо изтеглен и изместен към гръбната страна, разположен в плитка ямичка. Кожицата е оранжево-жълта, с руменина по огряваната страна, покрита е с фин мъх. Месото е оранжево-жълто, плътно, хрупкаво, нежно, сочно, сладко-кисело, ароматично, с отлично качество. Костилката е едра, със средно тегло 3, 11g., съставляващо 4, 46% от теглото на плода, тъмнокафява, овална, с остър гребен и характерна грапава повърхност, отделя се от месото. Ядката е сладка, със средно тегло 1, 2g.
Технологична характеристика: Плодовете издържат много добре на транспорт и манипулация. Могат да се съхраняват 6-7 дни.
Подложки: джанка
Име на сорта: Мъркулещи
Произход: Сортът е от румънски произход, получен чрез кръстосване на Луизетова x Силистренска 305. У нас е внесен през 1965г. Основен стандартен сорт, разпространен във всички кайсиевопроизводителни райони в страната.
Aгробиологична характеристика: Дървото е умеренорастящо, с кълбовидна, умерено гъста корона. Скелетните клони излизат под не много остър ъгъл. Добре са гарнирани с обрастваща и плододаваща дървесина. Цъфтежът е средно ран. В плододаване всъпва четири години след засаждането. Отличава се с добра устойчивост на късно кафяво гниене и ниски температури. Плодовете узряват през третото десетдневие на юли, седем дни след Унгарска кайсия, зреенето е дружно и позволява механизирано прибиране на плодовете. Те са едри, със средно тегло 44g., овалноудължени, леко сплеснати при основата и връхната част, с леко грапава повърхност. Дръжчената ямичка е широка с врез при основата. Кожицата е оранжева, с руменец по огряваната страна, появяващ се още преди началото на зреенето. Месото е оранжево-жълто, сочно, стегнато, сладко –възкисело, ароматично, с много добро качество. Костилката е средно-едра, със средно тегло 2g., съставляващо 4, 5% от теглото на плода, елиптична, силно сплесната отстрани, с добре очертан гребен, отделя се от месото. Ядката е сладка.
Технологична характеристика: Плодовете издържат на манипулация и транспорт. Съхраняват се до 8-10 дни. Подходящи са за консумация в прясно състояние и за преработка в компот, конфитюр и нектар.
Подложки: джанка
Име на сорта: Ню Джърси
Произход:
Aгробиологична характеристика: Сравнително нов ранен сорт за нашата страна с добра перспектива за развитие. В сравнение с други ранни сортове той има по-добра студоустойчивост и плодовете му са по-едри. Те са с добър вкус и качество. Зреят в началото на юли.
Технологична характеристика:
Подложки: джанка
Име на сорта: Роксана
Произход: Сортът е от афганистански произход.
Aгробиологична характеристика: Дървото е слаборастящо, подходящо за интензивни насаждения. Плодовете са много едри с добър външен вид. Зреят около една седмица след Унгарска. Имат много добро качество.
Технологична характеристика:
Подложки: джанка
Име на сорта: Силистренска Компотна
Произход: Получен е чрез кръстосване на Краснощеки x Унгарска кайсия в опитната станция по кайсията в Силистра през 1964г. Утвърден е през 1975г. Основен стандартен сорт. Разпространен е ограничено.
Aгробиологична характеристика: Дървото е умеренорастящо с обратнопирамидална, заоблена, прибрана корона. Скелетните клони и разклонения са дебели, здрави. Клоните са обрасли добре с растежна и плододаваща дървесина. Цъфтежът е средно късен. Плододава изобилно. Средно чувствителен е на ранно кафяво гниене и бактериална сачмянка. Студоустойчивостта му е над средна. Плодовете узряват през първото десетдневие на август. При презряване не окапват. Те са средно едри, със средно тегло 45g., кълбовидно-яйцевидни, сплеснати отстрани, с характерно симетрични половинки. Кожицата е средно дебела, зеленикаво-оранжева преди узряване. Месото е жълто до оранжево, стегнато, сочно, сладко-кисело, ароматично, с много добро качество. Костилката е едра, със средно тегло 2, 8g., съставлващо 6, 2% от теглото на плода, сплесната отстрани, с остър гребен, светлокафява, лесно се отделя от месото . Ядката е сладка, със средно тегло 1g.
Технологична характеристика: Плодовете издържат много добре на манипулация и транспорт. Подходящи са за механизирано прибиране. Могат да се съхраняват до седем дни. Те са много добра суровина за консервната промишленост. От тях се получават компоти с отлично качество.
Подложки: джанка
Име на сорта: Силистренска Късна
Произход: Получен е от кайсиево семеначе. Открит, проучен и предложен е от Н.Николов. Произходът му е неизвестен. Основен стандартен сорт. Разпространен е ограничено.
Aгробиологична характеристика: Дървото е умеренорастящо, образува кълбовидна корона. Скелетните клони излизат под немного остър ъгъл и са добре гарнирани с плододаваща и растежна дървесина. Цъфтежът е средно ран, 2-3 дни след Унгарска кайсия. Сортът е самофертилен, прашецът му е с добра кълняемост. Редовно залага цветни пъпки. В плододаване встъпва четири години след засаждането. Родовитостта му е по-добра отколкото на Унгарска кайсия. Има по-добра устойчивост на ниски температури и на гъбни и бактерийни болести. Плодовете узряват 5-6 дни след Унгарска кайсия. Узряването е дружно, което е ценно качество с оглед на механизираното прибиране.Те са едри, със средно тегло 52g. Изравнени са по големина и форма. Няма никакви морфологични различия с Унгарска кайсия.
Технологична характеристика: Плодовете издържат на манипулация и транспорт. Могат да се прибират механизирано. Подходящи са за консумация в прясно състояние и за преработка в компот и нектар.
Подложки: джанка
Име на сорта: Унгарска кайсия
Произход: Случайно семеначе, намерено в Унгария. Има много вариетети ( в Унгария са проучени 525), най-ценни от които са: Магер кайси, Кечкей роза, Кечкей корай. У нас е внесен след Освобождението. Основен стандартен сорт.
Aгробиологична характеристика: Дървото е силнорастящо, кълбовидна рядка корона. Цъфтежът е средно ран. В плододаване встъпва 4 години след засаждането. Плододава изобилно. Средно чувствителен е на сачмянка, ранно и късно кафяво гниене. Студоустойчивостта му е над средна. Невзискателен е към почвата. Плодовете узряват края на първото – началото на второто десетдневие на юли, неедновременно, което пречи за механизиране на беритбата. При презряване окапват. Те са много едри, със средно тегло 59g., плоскокълбовидни, сплеснати отстрани. Коремният шев е бразда, която към основата е дълбока. Кожицата е средно дебела, жълтеникаво-оранжева, с малиновочервен руменец и карминовочервени точки по огряваната страна, покрита с фин мъх, отделяща се от месото. Месото е портокалово-жълто, средно твърдо, нежно, сочно, сладко-кисело, слабо ароматично, с добро до много добро качество. Костилката е едра, със средно тегло 3, 4g., съставляващо 5, 8% от теглото на плода, тъмнокремава, овална, с остър висок гребен и грапава повърхност, отделя се от месото. Ядката е сладка със средно тегло 1g.
Технологична характеристика: Плодовете издържат добре на манипулация и транспорт. Могат да се съхраняват 5-6 дни. Подходящи са за консумация в прясно състояние и много добри за преработка в компот, конфитюр и нектар.
Подложки: джанка
Име на сорта: Фестивална
Произход: Получен е чрез кръстосване на местните форми Жълта кайсия(от с.Ръждавица, Кюстендилско) x Късна от Поморие в Научноизследователския институт по овощарство, Кюстендил, от Г.Ковачев през 1954г. Утвърден е през 1968г. Стандартен сорт за ограничено разпространение. Размножен е слабо.
Aгробиологична характеристика: Дървото е слаборастящо. Короната е широка, обратнопирамидална до кълбовидна, рядка. Скелетните клони излизат под ъгъл, близък до 45 градуса. Цъфтежът е средно ран. Родовитостта му е много добра. Устойчив е на сачмянка, чувствителен е на ранно кафяво гниене и бактериоза. Има много добра устойчивост на повратните студове. Плодовете узряват средно рано, през второто десетдневие на юли, почти заедно с Унгарска, неедновременно, което пречи на механизиране на беритбата. Те са едри, със средно тегло 43g., яйцевидни, доста сплеснати отстрани, слабо асиметрични, с пресечена дръжчена страна. Коремният шев в основата на плода е бразда, постепенно преминаваща към върха в линия. Кожицата е средно дебела, светлооранжева, често оставаща зеленикава към върха откъм гръбната страна, без или с руменец по огряваната страна. Месото е оранжево, стегнато, сочно, сладко-кисело, ароматично, с добро до много добро качество. Костилката е едра, със средно тегло 3,4g.,съставляващо 8% от теглото на плода, отделяща се от месото. Ядката е сладка.
Технологична характеристика: Плодовете издържат добре на транспорт и манипулация. Съхраняват се добре. Подходящи са за консумация в прясно състояние и преработка в компот.
Подложки: джанка